Blog odCZAPY

Cena produkcji ubrania

No comments

Każdy z nas jest konsumentem rynku odzieżowego. Niezależnie od gustu, upodobań stylistycznych czy zasobności portfela, wszyscy potrzebujemy ubrań. Jedni tańszych, inni droższych. Stając przy wieszaku w sklepie zastanawiamy się, dlaczego z pozoru taka sama bluzka w jednym sklepie kosztuje dwa lub trzy razy więcej niż w innym. Jaka jest celowość wydawania wyższych kwot na rzeczy, które z pozoru powinny być tanie i dostępne.

Aby dowiedzieć się jakie koszty składają się na cenę na metce, dokonamy analizy poszczególnych składowych niezbędnych do wyprodukowania bawełnianego t-shirta.

Koszt produkcji ubrania

Pierwszy element, jaki determinuje cenę produktu to koszt materiałów składowych. Każde ubranie jest z czegoś wytworzone – zostało uszyte z dzianiny lub tkaniny, posiada metki, elementy ozdobne, czasami zdobienia w postaci nadruku czy haftu.

W przypadku produkcji t-shirta, jednostkowe koszty materiałowe to głównie wydatki związane z zakupem materiału i dodatków. Przyjrzyjmy się dokładniej poszczególnym sekcjom:

  • materiał – jego cena jest uzależniona od ilości, którą kupujemy. Jeśli zamawiamy materiał na duże zlecenie (300 – 500 szt.) wówczas jesteśmy w stanie dostać dzianinę w cenie ok. 10 zł/ sztuka. Jeżeli kupujemy kupon materiału, który liczy 2-3 metry i jest nawet dwa razy droższy niż materiał w hurcie, wówczas jednostkowy koszt materiału na naszego t-shirta wzrośnie do nawet 20 zł za sztukę;
  • dodatki: do uszycia t-shirtu pod własną marką potrzebujemy zamówić metki z oznaczeniem firmowym. Przedsiębiorstwa, które zajmują się produkcją metek (żakardowych lub drukowanych) często zwracają uwagę, że minimum produkcyjne to czasami 500 albo 1000 sztuk. Tutaj również obowiązuje zasada, że więcej znaczy taniej, dlatego czasami zamawiając 1000 metek możemy zapłacić paradoksalnie tyle samo lub niewiele więcej niż za 500 sztuk;
  • zdobienia: ubrania to nie tylko materiał z którego są uszyte, to również zdobienia w postaci nadruków lub haftów, które na nie się nanosi. W zależności od zamysłu designera, możemy stosować nadruk cyfrowy, sitodruk, hafty, oryginalne naszywki lub metki, które wzbogacą wzornictwo naszego produktu. Wykonanie nadruku na odzieży to koszt od kilku złotych przy niedużych nadrukach powtórzonych wiele razy po kilkanaście złotych przy pojedynczych produkcjach.

 

Koszty logistyczne w produkcji odzieży

Ubrania, podobnie jak żywność czy produkty przemysłowe podlegają tym samym procesom logistycznym i magazynowym. Niezależnie od tego, w jak dużym wolumenie zostało wyprodukowane nasze ubranie, musi ono zostać zapakowane, przewiezione z zakładu produkcyjnego do odbiorcy, zmagazynowane a następnie wysłane do klienta, który je kupił.

Tutaj mają zastosowanie te same mechanizmy, które determinują cenę w przypadku zakupu surowców na uszycie produktu, tzn. im więcej kupujesz a konkretnie wysyłasz, tym masz silniejszą pozycję negocjacyjną.

Pierwszym kosztem logistycznym, jaki ponosimy przy produkcji odzieży jest transport materiałów i dodatków od producenta do szwalni. Niezależnie od tego, czy korzystamy z usług kuriera czy osobiście dowozimy wszystkie półprodukty, to ponosimy koszty skompletowania materiałów do produkcji. Drugim kosztem jest wysyłka gotowych ubrań ze szwalni do miejsca docelowego – siedziby firmy lub centrów logistycznych. Stamtąd produkt wyjedzie jeszcze raz do miejsca sprzedaży. Marki, które prowadzą dystrybucję za pośrednictwem sklepów stacjonarnych będą wysyłać ubrania spakowane zbiorczo do poszczególnych punktów. Firmy nastawione na sprzedaż internetową będą przepakowywać ubrania już w miejscu magazynowania i wysyłać do klienta końcowego. Tak więc przypatrując się powyższemu schematowi możemy zauważyć, że zanim kawałek bawełny trafi do Was w postaci t-shirta, zostanie kilkukrotnie spakowany, wysłany i rozpakowany aby ostatecznie zawisnąć w szafie.

Przy okazji analizy kosztów logistycznych warto zwrócić uwagę na przechowywanie produktów. Gdy rozpoczynamy działalność w postaci autorskiej marki odzieżowej, wówczas najczęściej ubrania lądują w domowej szafie, ewentualnie w piwnicy lub na strychu u rodziców. W momencie, gdy wzrasta ilość zamówień musimy być przygotowani na poniesienie dodatkowego kosztu w postaci wynajęcia zewnętrznego magazynu lub pomieszczenia biurowego, gdzie będziemy obsługiwać całą logistykę. Koszt wynajmu takiego pomieszczenia oraz ewentualnie dodatkowi pracownicy zaangażowani w proces wysyłek to wydatki, które muszą być wkalkulowane w ostateczną cenę produktu.

Koszty marketingowe w produkcji odzieży

Promocja autorskiej marki odzieżowej to jeden z głównych elementów, który determinuje powodzenie firmy na rynku. Sposób, w jaki pomysłodawca komunikuje się ze swoimi potencjalnymi odbiorcami oraz pomysł, który chce wykorzystać do pokazania siebie rzutuje na odbiór produktów i chęć ich posiadania przez konsumentów. Młode marki odzieżowe nie do końca mają plan na promocję swoich produktów. Najczęściej cały projekt zaczyna się od spontanicznego pomysłu, który zaczyna naturalnie wchodzić w życie. Działania marketingowe to najczęściej intuicyjne zachowania oparte na mediach społecznościowych i marketingu szeptanym, które prowadzone w sposób autentyczny i prawdziwy, mają szansę uwieść odbiorców. Jednak prędzej czy później promocja wyprodukowanych ubrań zaczyna pochłaniać zasoby finansowe. Mogą to być płatne reklamy wykupione w serwisach internetowych, może to być współpraca z liderami opinii, którzy będą prezentować ubrania. Każde z tych działań wiąże się z kosztami, które muszą zostać sfinansowane w momencie zakupu ubrania przez konsumenta.

Inną formą promocji oraz sprzedaży, popularną wśród młodych marek autorskich jest ekspozycja na targach. Obecnie w całej Polsce odbywają się liczne wydarzenia, skupiające twórców z lokalnego rynku oraz będące dla konsumentów alternatywą do oferty sieci handlowych. Prezentowanie oferty na targach mody to doskonały sposób na bezpośrednie spotkanie klientów, poznanie ich oczekiwań, chwilę rozmowy oraz przedstawienie oferty marki. Poza aspektem finansowym (większość targów mody działa w modelu sprzedaży bezpośredniej) takie wydarzenia są okazją do promocji firmy oraz pozycjonowania jej w otoczeniu autorskich, alternatywnych marek odzieżowych. Popularne targi modowe to Slow Fashion i Slow Weekend, Mustache, Grand Bazar czy Shop Local. Należy pamiętać, iż wystawienie się na targach modowych to działanie wiążące się z kosztami dla marki, dlatego cena na metce zawiera również te wydatki.

Koszty osobowe

Jednym z najważniejszych, chociaż może nie do końca oczywistych kosztów, które mają wpływ na cenę końcową produktu są wydatki na kadrę opiekującą się powstawaniem produktu i całą marką modową. O ile założyciel marki, który odpowiada za cały koncept kreatywny przedsięwzięcia nie do końca liczy koszty własnej pracy, o tyle w przypadku zatrudnienia przez firmę pracownika musi mu ona zagwarantować stały dopływ przychodów. Oba koszty nie są oczywiste w momencie, gdy oglądamy produkt w sklepie, niemniej jednak muszą zostać one uwzględnione w końcowej cenie kupowanego ubrania. W tym miejscu należy zaznaczyć, że koszty pracownicze to nie tylko pensja wypłacana co miesiąc tytułem wynagrodzenia. Muszą zostać skalkulowane tutaj również koszty ubezpieczenia społecznego, podatków oraz dodatków pozapłacowych, które zachęcają do pracy w danym miejscu. Dobrą praktyką jest, aby twórca i właściciel marki odzieżowej przewidział również własne wynagrodzenie, gdyż problem nierozdzielenia finansów własnych i środków pieniężnych firmy może prowadzić do uciekania kapitału prywatnego na rzecz przedsiębiorstwa. W takim scenariuszu właściciel firmy może przegapić moment, w którym firma stanie się nierentowna i przestanie przynosić oczekiwane dochody.

Należy pamiętać, że niedoszacowanie albo pominięcie kosztów osobowych może powodować sprzedaż produktu poniżej stopy rentowności, co będzie powodowało popadanie firmy w zadłużenie.

Koszty stałe

Jednym z kluczowych kosztów (pomimo tego, że wymieniam go jako ostatni) składających się na cenę końcową produktu są podatki, które musi odprowadzić przedsiębiorca. Te koszty stanowią około 40% ceny produktu końcowego i zaliczamy tutaj: podatek od towarów i usług, czyli VAT, podatek dochodowy oraz opodatkowanie pośrednie jak ZUS i podatki od nieruchomości.

W prostej kalkulacji, do statystycznego t-shirta, którego w szwalni jesteśmy w stanie wyprodukować za +/- 25 zł musimy doliczyć około 10 zł na zobowiązania podatkowe, co daje nam cenę wyjściową do sprzedaży – 35 zł brutto. Po doliczeniu marży sklepu, kosztów promocji, wynagrodzenia pracowników i zysku właściciela, minimalna cena za jaką t-shirt powinien pojawić się w sklepie to około 100 zł.

Z tego powodu, gdy widzimy ubranie „made in Poland” w bardzo zbliżonej cenie to nie targujmy się i szukajmy „tańszej” okazji, gdyż za tą jakością wykonania stoi realna praca rąk ludzkich.

Autor: Jolanta Wierzbicka

 

odCZAPYCena produkcji ubrania